JERSEY

Plemeno Kontrola užitkovosti Plemenná kniha Fotogalerie Ke stažení

Plemeno jersey pochází ze stejnojmenného ostrova v Lamanšském průlivu u pobřeží Francie patří k nejstarším dojným plemenům na světě, je známé ze zpráv po šest století. V Anglii bylo známé před rokem 1771 a těšilo se oblibě pro svou mléčnou produkci vhodnou pro výrobu másla. Skot z ostrova Jersey byl běžně označován jako alderney, později pak jen jako jersey. Jde o fyzicky nejmenší dojné plemeno na světě, po staletí se jeho mléko využívá k výrobě sýrů díky nejvyššímu obsahu tuku a bílkovin ze všech dojných plemen.

Historie plemene jersey

Ostrov Jersey má 117 čtverečních kilometrů, počet populace skotu nikdy nepřekročil 12 000 zvířat. Po mnoho let se chová v čistokrevné plemenitbě. Tomu napomohl v roce 1878 zákaz importu skotu na ostrov, který platí dosud. První plemenná kniha byla založena v roce 1866, což bylo v době, kdy se plemeno začalo vyvážet do celého světa. Do USA bylo dovezeno po roce 1850. Na Nový Zéland, kde je jeho rozšíření nyní nejvyšší na světě, přišly první importy v roce 1862. Velké počty dovezli v 18. století do Anglie. Právě v té době ostrov Angličané označovali jako alderney, proto výše uvedený název pro plemeno.

Po roce 1900 se plemeno rozvíjelo na světě v různých liniích. V USA směřovalo k vysoké a komerční produkci. V Kanadě dávali důraz na zvířata vysoko v typu, Dánsko a Nový Zéland selektovaly na vysoký obsah tuku a proteinu. V období let 1950 i šedesátých býci Milestone Generator, Chocolate Soldier a Quick Silver ovlivnili plemeno a vytvořili moderní plemeno a jsou v původech jersey po celém světě. Dcery Quicksilvera jsou velké, hrubé s měkkými spěnkami, s tenkými šlachami a mají vysoký obsah složek. Po Soldierovi mají vysokou dojivost s nižšími složkami. Po Generatorovi jsou dlouhé, rovné s vysokou dojivostí a nižšími složkami. Všichni tři se pak nakombinovali v býkovi Duncan, jeho pokračovatelem je syn Lester podobně jako jeho dánský syn Lemvig, jehož prověření synové se objevují ve všech zemích, včetně Nového Zélandu, USA, Dánska, Austrálie či Jihoafrické republiky. V devadesátých let vynikla Berretta z linie Soldiera, dcery měly vysokou užitkovost. Z Kanady Imperial a Juno kombinují rámec a velikost se složkami.

2016 - Cremona, Itálie