Nový web » Články » Články » Špičkové brownky na Swiss Expo 2018 Lausanne

Je vždy velkým zážitkem navštívit výstavu ve Švýcarsku. Zdejší chovatelé jsou opravdu nadšenci a svá zvířata opravdu milují. Swiss Expo je navíc národním šampionátem a tak i organizátoři mají vše nachystané do posledního detailu. Pro nás je to velkou inspirací pro pořádání našich výstav.

Radost z vyhlášení!
 

Celkově zde bylo prezentováno téměř sto zvířat ve věku od půl roku do dvanácti let. Hodnotil je, stejně jako jerseyky, Barclay Phoenix z Kanady, který je jedním z nejuznávanějších hodnotitelů dojných plemen na světě se zkušenostmi z tak prestižních akcí, jako jde WDE v Madisonu či Royal Winter Fair v Torontu.

Již při prohlídce stájí nás zaujalo, že snad více nežli polovina zvířat má v pozici otce Bloominga nebo Bivera. Je zjevné, že právě tato zvířata v chovech po stránce exteriéru dominují a jsem rád, že i u nás mají chovatelé možnost oba tyto býky využívat.

Vzhledem k tomu, že máme možnost srovnávat zvířata v různých zemích Evropy, tak je evidentní, že Švýcaři jsou výrazně napřed, zejména v utváření vemene a vyjádření mléčného typu. U starších krav byla patrná také fantastická tělesná stavba.

V dechberoucím finále, jehož atmosféru umocňovala podmanivá hudba a světelné efekty, nakonec zvítězila impozantní osmiletá AZ REARING JONGLEUR JOYA chovatele Beniho Schmida. Slzy radosti a spousty emocí po vyhlášení krásně dotvářely dojem z celé akce.
 

Šampionka Joya (vl.), rezervní šampionka Jana (uprostřed)
a kráva s nejlepším vemenem Priscilla (vpr.) s judgem

 

Opět jsme celou akci sledovali se zatajeným dechem a odnesli si řadu inspirací pro naše akce.

  • Šampionka: AZ Rearing Jongleur JOYA (JONGLEUR-ET x EROS-ET) à Schmid Beni, 6170 Schüpfheim
  • Rezervní šampionka: Bächeler’s BS Jolden JANA (JOLDEN-ET x DENVER-ET) à WTS-Genetics K. Willmann, 6122 Menznau
  • Kráva s nejlepším vemenem: GoldHill Calvin PRISCILLA (CALVIN-ET x JULEN-ET) à Schmid Beni, 6170 Schüpfheim

Šampionka Joya s vodičem

Ing. Petr Zajíček