Nový web » Články » Články » Jerseyky na Swiss Expo Lausanne (CH) 2016

V polovině ledna 2016 jsme se vypravili na základě četných doporučení a pozvání do Švýcarského Lausanne, kde se toho času konala velkolepá chovatelská akce – Swiss Expo 2016, výstava skotu místních původních plemen konaná ve dnech 14. – 16. ledna. Z programu jsme předem věděli, že první dva dny výstavy jsou věnovány z pohledu českého chovatele plemenům menšího nebo dokonce nepatrného významu. Byť většina z nich v Čechách nemá početnou základnu, byli jsme i tak zvědaví na tato typická švýcarská plemena, která jsou pýchou místních chovatelů, a kteří jsou každým coulem sympatičtí tradicionalisté a patrioti. Nechtěli jsme si nechat ujít ani tyto slavnostní přehlídky nám jinak někdy málo známých plemen. I to totiž nakonec byla show líbivá, inspirativní i poučná zároveň. Celkem na programu celé několikadenní výstavy byly přehlídky a hodnocení jalovic a krav sedmi plemen: Brown Swiss, Red Hostein, Holstein, Swiss Fleckvieh, Simmental, Original Brown Swiss a Jersey.

Ve Švýcarsku je chováno přibližně šest tisíc jerseyek a jejich počet a obliba každoročně stoupá. Většinou jsou však chovány spolu s kravami jiných plemen pro vylepšení výsledných složek dodávek mléka. Místní národní výstava Jerseyek proběhla také v rámci Swiss Expo v Lausanne ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách. Posuzování se ujal domácí rozhodčí pan ROGER FROSSARD. Ve tříhodinovém maratonu se prezentovalo na šedesát krásných zvířat ve věku od šesti měsíců do osmnácti let.

Podle rodokmenů předváděných krav je patrné, že zdejší chovatelé kombinují především býky s Dánska, USA a Kanady. V pozicích otců se z býků, kteří jsou využíváni i u nás, objevovali DJ LIX, DJ MAY, DJ ZUMA, LEGAL, PAT a LEGACY.

Prestiž soutěže byla patrná i z toho, že i přes pokročilou večerní hodinu byla velice výrazná divácká kulisa a emoce vodičů vítězných krav byly skutečně silné.

Krávou s nejlepším vemenem se stala Fantom ISLANDE a zajímavostí je, že vícešampionkou se stala její dcera LEGACY KALOUA. Tyto dvě krávy si také rozdělily tituly první a druhé vícešampionky výstavy. Pouze dcera u nás velmi populárního DJ MAY – ERLLGEN MAY MIA jim překazila absolutní triumf a stala se grandšampionkou celé show plemene Jersey. 

Ing. Petr Zajíček, Magdalena Bartáková