Nový web » Články » Články » Hnědé krásky v Brně již potřetí aneb Národní šampionát Brown Swiss 2019

Po strastiplné tisíce kilometrů dlouhé cestě oktávkou Mirka Vlčka, plné studentů benešovské zemědělky dle hesla "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" nastal v Brně při NVHZ 2019 den “D” a to 14.5., který okamžitě dal zapomenout na utržené rány i naražená žebra a z naštvaných brownek doma na farmách se staly načančané princezny, které všem přítomným hrdě daly na vědomí, že tady prostě jsou a mají a budou mít v české kravské společnosti své místo!

Německý rozhodčí se na cestě k nám zdržel v koloně u Vídně a tak se začaly vybírat různé náhradní varianty. Role rozhodčího soutěže jalovic se zhostila ing. Hana Roloffová a jako pomocný judge Rostislav Škrabal, kteří hodnocení této kategorie zvládli s noblesou jim vlastní. Holky, ať už jalovičky nebo studentky, nám ukázaly, zač je toho loket, obecenstvo nevědělo nač se dívat dříve, jedny krásnější než druhé. A ing. Jan Macháček z firmy Inplem s.r.o. s Mirin Barunkou potvrdil pravidlo "růže v trní". Velký rozdíl ve věku jalovic rozhodčí ztížil situaci, nakonec 1. místo získala La Vacum Loki ze SZEŠ v Lanškrouně, stříbrnou příčku Mirin Barunka z farmy Mirin a na 3. místě skončila La Vacum Gábinka také z Lanškrouna.

Poutavý a výstižný komentář ing. Petra Zajíčka, ředitele firmy Inplem s.r.o., zachytil veškeré dění kolem farem, studentů i krav samotných, včetně jejich původů i historek ze zákulisí. Před vyhlášením vítězných jalovic dorazil v bavorské kamizolce rozhodčí Tobias Guggemos, který převzal žezlo sudího pro další kategorie.

Do ringu nastupují mladší dámy, tedy prvotelky. Trochu zlobení si neodpustily, ale to už k mladší generaci asi patří. Judge při hodnocení prvotelek nešetřil slovy uznání a neustále vyzýval k aplausu. Nakonec první dvě příčky obsadily krávy z podniku Senagro, a.s. Senožaty Kristýna a Helena a třetí Inplem Egal Julie z farmy Tehov.

Přehlídka starších krav z důvodu vyššího počtu byla rozdělena do dvou skupin, z každé postoupily tři do finálového kola této kategorie. Komentář rozhodčího na adresu starších krav hýřil superlativy, ale vítězkou může být jen jedna a tou se stala Heradura 1 z podniku  1. zemědělská a.s. Chorušice. Druhé místo vybojovala Zuzana z farmy pana Hrunka ze Zvánovic a 3. Meclov Scipio Lýdie z Meclovské zemědělské a.s.

Nastalo VELKÉ FINÁLE, v zástupu nastoupené vítězné prvotelky Kristýna s Helenou a Heradura se Zuzanou za starší kategorii. Rozhodčí roztleskává diváky a dramaticky krouží kolem krav, aby označil tu, která si odnese titul šampiónky. Letos se jí stala Chorusic Heradura 1 z 1. zemědělské a.s. Chorušice, která navíc získala pohár za nejlepší vemeno a vicešampiónkou  Zuzana  z farmy pana Hrunka. Nejlepším vodičem byla vyhlášena studentka ze SZeŠ v Lanškrouně Pavla Lancová.
Všem oceněným gratulujeme!

Chtěla bych upřímně poděkovat všem zúčastněným chovatelům za jejich pomoc, čas a vynaložené úsilí. Velké poděkování za výraznou pomoc s přípravou a zdárným průběhem patří ing. Jaromíru Vlčkovi, fitérům, studentům, všem pracovníkům z firmy Inplem s.r.o., ing. Haně Roloffové a Bc. Magdaleně Zajíčkové. Velký dík si za skvělou práci, perfektní organizaci a sofistikované moderování celé akce zaslouží ing. Petr Zajíček.

Tito všichni stojí za krásnou atmosférou šampionátu a vysokou úrovní prezentace plemene Brown Swiss v České republice.

Ing. Ingrid Štěpánová