Letní škola pro mladé chovatele, Lanškroun

 

Mladí nadšenci pro chov a výstavnictví dojeného skotu se sešli v týdnu od 31.7. do 3.8. v areálu Střední školy zemědělské a veterinární v Dolním Třešňovci u Lanškouna. Organizačně se na akci podílel Svaz chovatelů českého strakatého skotu, Svaz chovatelů holštýnského skotu, Český svaz chovatelů málopočetných dojných plemen skotu a SŠZe a V Lanškoun. Záštitu nad akcí převzal hejtman Pardubického kraje Mertin Netolický a velkou podporou a povzbuzením byla i milá a neformální osobní návštěva nového ministra zemědělské pana Marka Výborného.

Prázdninová volba juniorů

Ačkoliv byly prázdniny a mnozí náctiletí si mohli vybrat, jak trávit volno, dvacet juniorů ve věku 13 až 25 let si zvolilo junior kemp se zaměřením na dojný skot a dalších dvacet pět juniorů se rozhodlo strávit čtyři dny prací s kombinovanými plemeny skotu. Všichni tito mladí lidé projevovali velký zájem učit se a trénovat všechny možné dovednosti a to s velkým nasazením a nebývalou disciplínou, a tak vše běželo jako na drátkách. Velkým přínosem byla i účast pana Elia Noci z italské plemenářské společnosti Inseme, který velmi podrobně a názorně předvedl vše okolo přípravy zvířat na výstavy a jejich předvádění v ringu. Juniorům a vůbec celému kempu dokázal přinést nejen dobrou náladu, ale také spoustu zajímavých a nových informací.

 


Doprovodné odborné přednášky

Bez zajímavostí rozhodně nebyly ani přednáška MVDr Bečváře o nemocích a správné úpravě paznehtů, příspěvek Vladimíra Novotného o odchovu telat nebo přednáška o lineárním popisu a hodnocení exteriéru plemenic (L. Vondrášek a P. Zajíček). Přínosná a inspirativní byla také návštěva moderních progresivních stájí ZD Sloupnice, jednoho z nejlepších chovů v České republice.

 


Show mladých chovatelů

Po celou dobu kempu byli junioři hodnoceni ve všech činnostech, které dělali, a na závěr byli oceněni ti nejlepší z nich. Proslední den pak proběhla soutěž v předvádění skotu ve formě malé show.

V první kategorii se "na bednu" probojovali jako první Daniela Martínková, druhá skončila Barbora Malá a třetí skončil Dominik Jan Bárta. Ve druhé kategorii zabodovala jako vítězka Vanda Keřková, druhé místo obsadil Andrej Čabák, třetí místo patřilo Kristýně Čmielové.
 


Optimistické vyhlídky

Zájem a nadšení juniorů mě naplnilo velkým optimismem směrem k budoucnosti chovu dojného skotu u nás a věřím, že se se spoustou s nich budeme v blízké budoucnosti potkávat v našem krásném oboru.

Rád bych na tomto místě ještě jmenovitě poděkoval lidem, kteří se lvím podílem podíleli na přípravě a průběhu akce, která byla jednoduše skvělá a výborně připravená. Jsou to Tereza Dodávková, Soňa Jelínková, Hana Vlčková, Michaela Plotová, Lucie Hrdličková a David Hruška.

Za ČSCHMDPS, z.s.,
Petr Zajíček

Kompletní fotogalerie k nahlédnutí zde.