Dánsko 2014

Historicky byly jerseyky dováženy z největší světové populace z Dánska před více nežli 20ti lety. Bohužel jich většina postupně skončila mimo KU a PK a jejich potomstvo bylo degradováno využitím levných, neprověřených a nekvalitních býků. Vyjímku tvoří pouze stádo ŠZP Lány, které se nyní rozrůstá a drží stále vysokou a vzrůstající kvalitu. Zde byl zase po dovozu problém s PTBC, která zde byla likvidována dlouhou dobu. V posledních letech se toto stádo stalo v podstatě jediným zdrojem kvalitních jalovic pro zájemce z celé ČR i Slovenska, a tak zde vznikaly dlouhé pořadníky. Dnes, když se stáj rekonstruuje a výrazně se zvedá její kapacita, již nic na prodej nenabízí, a tak jsou zájemci o kvalitní zvířata bezradní.

Firma INPLEM, která vždy tomuto perspektivnímu a ekonomickému plemeni fandila, se rozhodla tyto chovatele uspokojit a to hned z nejkvalitnějšího zdroje, tedy z Dánska. Prvně jsme se zajímali o zdravotní statut stád, ze kterých budeme vybírat a s uspokojením jsme zjistili, že celé Dánsko je prosté všech nebezpečných nákaz, ale také IBR. Co se týká obávané PTBC, tak zde již více nežli 10 let probíhá státem podporovaný ozdravovací program a lze vybírat ze stád a zvířat, kde je nebezpečí zavlečení této nákazy zcela mizivé.

Co se týká rodokmenové kvality, tak tu nám garantuje Dánská plemenná kniha, která pro nás výběr zajišťuje.

S několika chovateli v autě jsme tedy vyrazili do Dánska a 1. máje t.r. jsme vybrali velmi kvalitní kolekci 30ti jalovic pro naše chovy. Všichni jsme odjížděli velmi spokojení s výběrem a kvalitou zvířat. V následujících 2 týdnech jsme zajistili veškeré potřebné papíry a zorganizovali dopravu zvířat k našim chovatelům. Dnes již tyto „krasavice“ poklidně  přežvykují u svých nových majitelů a učí se, že dánsky „MŮŮŮ“ je česky „BŮŮŮ“ .

Již dnes je jasné, že se nejednalo o poslední dovoz, protože už dnes se objevují další zájemci. Dokážeme uspokojit i zájemce o 1 či 2 jalovice. Průběžně bereme záznamy a pro další jalovice vyrazíme na podzim, nejpozději příští rok na jaře.

Nezbývá, nežli se těšit, až se březí jalovice otelí a začnou přinášet svůj užitek chovatelům. Doufám, že většina jich bude zařazena do České plemenné knihy a jejich chovatelé rozšíří řady Svazu chovatelů jerseyského skotu v ČR. Mým, velmi smělým snem je, že jednou uskutečníme „Národní šampionát“ jerseyek, kde chovatelé předvedou své nejlepší krávy před veřejností!

Petr Zajíček