Za Jerseykami do Dánska - Landsskuet 2016

Devítičlenná skupina nadšenců vyrazila nejprve směr Berlín. Asi třicet kilometrů jižně od něho se nachází největší německá farma Jerseyek, kde je chováno čtyři sta padesát kusů tohoto dobytka. Dostalo se nám zde velice milého přijetí od manažera farmy a velkého nadšence do Jerseyek Rainera Schmidta. Krávy jsou zde chovány na pastvinách v kombinaci s příkrmem ve stáji. Dosahují tak užitkovosti bezmála 7 000 kg mléka (5,5 % tuku a 4,9 % bílkoviny). Využívají genetiku z celého světa, především však z Dánska a USA. Ekonomicky jim chov Jerseyek vychází lépe než jejich sousedům s Holštýnkami.
 


Dlouhou cestu do Dánska jsme přerušili noclehem na studentských kolejích ve Flensburgu poblíž německo-dánské hranice.  V tomto krásném hanzovním městě jsme strávili příjemný večer a pak už hurá posledních dvě stě kilometrů do Herningu!

Tamní výstava má dlouholetou tradici a pod názvem Landskuet jsou zde vystavována a hlavně popularizována všechna hospodářská zvířata a celý sektor živočišné výroby. Po celou dobu výstavy a na exkurzích po místních farmách se o nás starali pracovníci místního jerseyského svazu.
 


U všech plemen hospodářských zvířat byla k vidění velká spousta dětí a mládeže. Ti se aktivně podíleli na ošetřování, přípravě a předvádění zvířat. Mnoho dětí bylo také mezi návštěvníky a pro ně byl na výstavě připraven zvláštní a z mého pohledu bezvadný program.

Jerseyek zde bylo vystavováno přes sto padesát a soutěžily jak v individuálních soutěžích, tak i v oblíbených chovatelských skupinách. Zajímavé bylo sledovat dcery po býcích, které jsme používali v minulosti nebo používáme v současnosti při šlechtění Jerseyek u nás, jako jsou DJ Zuma, DJ Lix, DJ May, VJ Lure, VJ Link, DJ Hulk, VJ Husky, DJ Jason a další. Ve všech kategoriích se prezentovala zvířata konstitučně pevná, s fantastickými vemeny a končetinami.
 


V rámci exkurzí na farmách jsme navštívili tři výborné farmy s různými technologiemi chovu i různou chovatelskou filosofií. Asi nejvíc nás zaujala farma Erika Therkildsena, kterého už dobře známe, protože nám loni „pískal“ Národní šampionát Jerseyek v Brně. Na své farmě chová asi dvě stě dvacet krav v režimu ekologického hospodaření a dosahuje užitkovosti 7 200 kg mléka (6,2 % tuku a 4,2 % bílkoviny)! Pozoruhodné je, jak umě kombinuje dojení roboty a pastevní chov. Zvláště překvapivé pro nás bylo zjištění, že nejen on zapouští jalovice již ve věku deset až dvanáct měsíců. Ze všech zvířat na farmě vyzařovala velká pohoda. Závěrečná ochutnávka zmrzliny, kterou zde vyrábí, byla pomyslnou zlatou (a sladkou) tečkou za naší výpravou.

 


V rámci tohoto výjezdu jsme stihli navštívit chladivé Atlantské pobřeží, lemované velkými písčitými plážemi a dunami, i Baltské pobřeží s oblázkovými plážemi. I toto byla malebná podívaná.

Celkově náš odborný zájezd hodnotím, a bez pochyby nejen já, jako akci povedenou. Splnila svůj naučný účel a zároveň to bylo příjemné trávení několika málo dní v hezkém a inspirativním prostředí s příjemnými lidmi okolo. Velký dík za její přípravu a organizaci patří předsedkyni Svazu inženýrce Haně Roloffové.

Vítězka: prvotelka Stakkehave Cavalia Chanel
 

Rezervní šampionka
 

Tradiční záležitost - vodič vítězky je polit vodou z kyblíku.
 


 


 


 

Rarita - bílá Jerseyka na jedné z navštívených farem.
 


 

Naše výprava